משלוחים חינם לכל הארץ!

ברכה לקביעת מזוזה | מה מברכים ואיך קובעים מזוזה?

לא יודעים מה הברכה לקביעת מזוזה? איך ומה לברך? כדאי לדעת את הלכות הברכות בעת קביעת המזוזה ואת הנוסח לפני שמתחילים במצווה הכל כך חשובה ושיהיה במזל 🙂 אם נכנסת לבית חדש מאחלים לכם שפע רב וכל הטוב שיש, קביעת מזוזה על פי ההלכה וברכותיה:

ברכה לקביעת מזוזה

לפני הברכה רצוי לכוון ולאמר:

לְשֵׁם יִחוּד קֻדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא וּשְׁכִינְתֵּיהּ, בִּדְחִֽילוּ וּרְחִֽימוּ, וּרְחִֽימוּ וּדְחִֽילוּ, לְיַחֲדָא שֵׁם יוֹ"ד קֵ"א בְּוָא"ו קֵ"א בְּיִחוּדָא שְׁלִים, בְּשֵׁם כָּל־יִשְׂרָאֵל, הֲרֵֽינִי בָּא לְקַיֵּם מִצְוַת עֲשֵׂה דְּאוֹרַיְתָא לִקְבֹּעַ מְזוּזָה כַּכָּתוּב וּכְתַבְתָּ֛ם עַל־מְזֻז֥וֹת בֵּיתֶ֖ךָ וּבִשְׁעָרֶֽיךָ׃ וִיהִ֤י ׀ נֹ֤עַם אֲדֹנָ֥י אֱלֹהֵ֗ינוּ עָ֫לֵ֥ינוּ וּמַעֲשֵׂ֣ה יָ֭דֵינוּ כּוֹנְנָ֥ה עָלֵ֑ינוּ וּֽמַעֲשֵׂ֥ה יָ֝דֵ֗ינוּ כּוֹנְנֵֽהוּ:

לאחר לשם ייחוד מברכים על המזוזה:

בָּרוּךְ אַתָּה יְהֹוָה, אֱלֹהֵֽינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לִקְבֹּעַ מְזוּזָה:

יש מי שמוסיף לאחר מכן את הברכה:

ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה.

ברכות המזוזה

איך קובעים מזוזה על פי ההלכה אחרי הברכה?

רבים מתבלבלים עם איך לקבוע מזוזה ישר או באלכסון? והאמת שזה מאוד פשוט. כמובן שאת המזוזה יש לקבוע על המשקוף הימני של הנכנס לפתח הבית ונוהגים כל אחד על פי מנהג אבותיו:

אשכנזים: קובעים את המזוזה באלכסון כשראש המזוזה הוא כלפני פנים הבית.
ספרדים: קובעים את המזוזה ישר באותה הדרך בה אנחנו מניחים ספר תורה בארון הקודש.

האם קביעת מזוזה זה מנהג או מצוות חובה?

קביעת בית מזוזה היא מצווה יהודית החובה מן מהתורה כמו שכתוב: "וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך" (ספר דברים) אותה אנחנו מקיימים במשך אלפי שנים. לסימון הבית היהודי ולשמירה והגנה על ביתנו. המזוזה מונחת על משקוף הדלת הימני של כל חדר בבית היהודי, והיא משמשת תזכורת לנוכחות ה' בחיינו.

קלף המזוזה מכילה פרשיות מהתורה "שמע ישראל" "והיה אם שמוע", על ידי קביעת מזוזה בבתינו אנו מכירים בנוכחות ה' בחיינו ומבקשים את הגנתו וברכותיו.

אתם פשוט חייבים לראות את קטלוג המזוזות שלנו >>

איפה ובאיזה חלק על המשקוף צריך להתקין את המזוזה?

את מיקום המזוזה קובעים בחלק התחתון של השליש העליון במשקוף הימני של הנכנס (בערך בגובה העיניים).
חשוב להקפיד לא לרדת מתחת לשליש העליון!

כמה אנשים צריך לקביעת מזוזה? חייב מניין?

רבים שואלים אם צריך מניין לקביעת מזוזה והתשובה לכך היא: לא נצרך מניין אנשים (10 אנשים) בכדי לקבוע מזוזה. מספיק שיהיו שניים שאחד מתקין ומברך והשני עונה אמן. את המזוזה קובעים כבר מהיום הראשון בו ישנים בבית היישר בכניסה לדירה או בית חדש. למי שרוצה לפני הקביעה מקיימים סדר חנוכת בית על פי הסדר שתיקנו חכמינו ז"ל בשביל לייצר שמירה והגנה על הבית.

לשם חנוכת הבית יש צורך במניין שיחד אומרים את סדר חנוכת הבית למניעת מקטרגין ומזיקים על כל בני הבית. את הנוסח המלא אפשר למצוא באתר הרב מרדכי אליהו זצ"ל >> חנוכת בית סדר.

מידע נוסף שיכול לעניין אתכם:
בחרו גודל וצבע שתרצו >>